ANA SAYFA ► Kanepe

Kanepe Koltuk

“Kanepe” ve “kanepeler” terimlerinin iki farklı kökeni vardır. Birincisi, battaniyelerin ve yastıkların bulunduğu bir oturma grubunu tanımlayan Arapça “suffah” teriminden gelmektedir. İkincisi, Fransız “couche” kelimesinden gelir ve Viktorya döneminde yaygın olarak kullanılan bir mobilya parçasıdır.

Chesterfield’in kanepenin tarihi Lord Phillip Stanhope’un (1694-1773) ilk deri chesterfield kanepeyi ayırt edici derin düğmeli, kapitone deri döşeme ve düşük koltuk tabanı yeniden şekillemesiyle ortaya çıkmıştır. Voltaire’in koruyucusu olan çok beğenilen bir politikacı ve yazar olmanın yanı sıra, bilinen bir trend yaratıcıydı. Görünüşe göre 4. Earl, yerel bir ustadan bir beyefendinin, elbisesini kırışmadan rahatça oturabileceği bir kanepe inşa etmesini istemiştir. Bu, karakteristik derin düğmeli döşeme, yuvarlanmış kollar, eşit sırt ve kol yüksekliği ve tırnak başı düzeltmesi ile, chesterfield oluşmuştur. Chesterfield kanepe kesinlikle rafine edilmiş ve ahenkli bir oturma örneğidir.
.
Kanepe çoklu koltuk demektir, ikili veya üçlü koltuk, koltuk takımının aynısı, iki veya üç kişilik olanıdır. Klasik Kanepe nin mazisi 18.yy lara dayanmaktadır. Kanepeler Klasik, Modern ve Country olmak üzere Farklı stil ve tarzlarda karşımıza çıkmaktadır.
Mobilya yapmak yemek pişirme gibidir: Kullandığınız malzemeler ne kadar iyi olursa, nihai ürün o kadar iyi olur. Bu nedenle, lamine edilmiş ve fırınlanmış sert ağaçlar gibi kaliteli malzemelerden üretilen ürünler her zaman daha kalitelidir.