ANA SAYFA ► Mermer Masa

Mermer Masa

mermer masaTürkiyede bolca bulunan bir kireç taşıdır mermer. Parlatılabilen ve parlatıldığında çok zengin bir görsele dönüşebilen mobilya aksesuar materyalidir. Yeni trend evlerde en çok kullanıldığı alanlar arasında mermer yemek masası, mermer orta sehpa ve mutfak tezgahları bulunmaktadır.

Rönesans dönemindeki mermer mobilyaların en güzel ve akılda kalıcı parçalarından biri olan Farnese masası, Küratör Olga Raggio’nun, makalesinde “Vignola tarafından keşfedilen bir eser” olarak sunulmuştur. Mobilya tarihindeki mermer çalışmalar içerisindeki en önemli modellerden biridir. Roma kültüründe çok önemli bir yer tutan mermer aynı zamanda masa gibi ev ve bahçe mobilya kültürünün vazgeçilmez unsurlarından olmuştur.

En güzel örneklerini 16.yy da İtalyada görülen mermer masalar ileriki dönemlerde metal ve ahşabın devreye girmesi ile daha kolay taşınabilir duruma gelen mermer yeni gelişen tekniklerle daha da incelerek son yüzyılda pek çok evin gözdesi olmuştur. 20.yy sonlarından günümüze dekoratif metal ayaklar üzerine oturtulan tek kalıp mermerler ile oldukca şık yemek masaları tasarlanmaya başlamış ve yemek odaları zamanla daha şık bir görünüme kavuşmuştur.