ANA SAYFA ► Metal Mobilyalar

Metal Mobilyalar

İlk örnekleri antik Roma devrinde ortaya çıkan metal mobilyalar sonraki dönemlerde Ortaçağda, mal ve belgelerin saldırı ve yangına karşı korunması için dövme demir panellerine tamamen gömülmüş ahşap sandıklar yapılmasıyla gelişme göstermiştir; Bunlar modern kasaların öncülerindendi. İngiltere’de Tapu Sicili’ni yaptırmak için on beşinci yüzyılın başında yapılan Domesday Sandalyesi böyle bir parça idi. Bir başka önemli metal mobilya formu, krallar ve ileri gelenler tarafından tercih edilen yataktı.

Demir, yalnızca zengin ve ünlülerin değil, nemli ve süslemeli yatak odalarında yaşayan her yerde bulunan böcekleri ve kelebekleri caydırma maksatıylada kullanılmıştır. Daha sıhhi olması, yıkanma ve dezenfekte etme kapasitesiyle, hastane yatakları için tercih edilmiş ve günümüze kadar devam etmiştir.

Bununla birlikte, 1920’lerin ve 30’ların başlıca tasarımcıları, diğer malzemeleri keşfetmek için harekete geçti ve 1950’lerde Harry Bertoia ve Charles Eames’in çağdaş mobilya pazarında bir kez daha metal bileşenlerine yer verdiler.