ANA SAYFA ► Yatak Odaları

Karyola

Güney Afrika’nın Sibudu kentinde yaşayan eski insanlar üzerinde çalışan arkeologlar, 77.000 yıl önce sedge çimlerden yapılan yatak takımlarının kanıtlarını buldu. Aromalı yapraklar aynı zamanda doğal bir insektisit gibi davranan, sivrisinek ve diğer böcekleri kovan hoş bir kokuya sahiptir. Bugün hala yerel halk tarafından kullanılmaktadır. Arkeolog, eski Güney Afrikalıların yarı göçebe olduğunu keşfetti ve göç ettikleri zaman, yatak takımlarının yakıldığına, muhtemelen alanı temizlemeye ve zararlılarla organik maddelerden kurtarmaya ilişkin kanıtlar olduğunu bulmuşlardır.

İngiltere’nin en eski yerleşim yeri olduğuna inanılan bu yerde 1608 yıllarında inşa edilmiş olan bu karyola. 400 yıldan uzun bir süredir Berkeley Kalesi’nde bulunmaktadır.

18.yy da evler öncekilere oranla önemli değişiklikler gösterdi. En büyük değişikliklerden birisi, evlerin iç merdivenler ve koridorlarla yapılmasıdır, bu da hizmetlilerin ve personelin bir başkasıyla buluşmak için artık bir odaya girmek zorunda kalmadığı anlamına gelmektedir. Yatak odaları özel alan haline geliyordu. Çanlar, hizmetcilerin çağrılabilmesi için yatak odasına yerleştirildi ve saatler yatak odasına girdi.

Bugün inşa edilen yeni evler yatak odası ve yatak takımları için muazzam bir lüks sunuyor. Oturma alanları, TV’ler, şömineler, gömme dolaplar ve muazzam banyolarla tamamlanmış ana süitler hayat stresinden soyutlanmış alanlardır. Bazı ana süitlerde dahili kahve makineleri, önceden programlanmış aydınlatma ve radyant ısı döşeme gibi konforlar dahi dahildir. Çocuk yatak odaları genellikle kendi özel banyolarıyla oluşturulmuştur ve çalışma yerlerinin yanı sıra oynamak için yer açmak için her zamankinden daha büyük olarak tasarlanmıştır.